MEMURLAR VE UZLAŞTIRMACILIK Abdullah ÇAVUŞ/UZLAŞI-DER Başkanı (16.01.2018)

MEMURLAR VE UZLAŞTIRMACILIK
Abdullah ÇAVUŞ/UZLAŞI-DER Başkanı

Bilindiği üzere Gelir İdaresi Başkanlığınca talep edilen görüş yazısına istinaden Devlet Personel Başkanlığınca Uzlaştırmacılık faaliyeti 657 sayılı DMK kapsamında ticaret ve ek gelir yasağı olarak değerlendirilmiş ve 657 sayılı kanunda açık düzenleme olmadığı için memurların uzlaştırmacılık yapamayacağı yönünde görüş verilmiştir.

Öte yandan Gelir idaresi başkanlığı tüm personeline bir genelge ile bu durumu duyurmuş ve çalışanlarının Uzlaştırmacılık yapmasına izin vermemiştir.

Konuya ilişkin görüşlerimiz 9 madde halinde aşağıdaki gibidir.

1- Memurlar Uzlastirmacilik faaliyetini mesai saatleri dışında yapacaklardır.
2- Yapılan iş bir kamu hizmeti olup memuriyet görevi dışında bir durum söz konusu değildir.
3- Memurlar 657 ye konulmuş olan bilirkişilik, hakemlik ve tasfiye memurluğu yapabilmektedirler.
4- Bilirkişilik faaliyeti uzlaztirmaciliga göre çok daha mesai ve emek gerektiren bir faaliyettir.
5- Öte yandan memurlar sermaye şirketlerine yönetici olmamak kaydıyla ortak bile olabilmektedir.
6- Olaya memurlar yapmasında kalanlara daha çok iş gelsin diye bakmak etik degildir. Bu düşünce UZLASTIRMACILIK kurumuna da zarar verir.
7- Memur kökenli arkadaşlar memuriyet disiplini çerçevesinde UZLASTIRMACILIK faaliyetinin icrasında yapacaklari olası bir yanlışın cezasını diğer uzlaştırmacılara göre iki kez öder.
8- Böyle bir durumda memur olmayan uzlaştırmacılar ceza kanunu ve ilgili mevzuatında cezalandırılırken memur kökenli UZLAŞTIRMACILAR ayrıca 657 göre disiplin yönündense ceza alırlar.
9- Son olarak memur kökenli UZLAŞTIRMACILAR halkla ilişkiler ve toplumsal sosyoloji konusunda donanım ve birikim sahibidirler. Buradan hareketle nerede nasıl davranacaklarını iyi bilirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir